Skaryszew. Zbiorniki na deszczówkę, centra deszczowe i oczyszczalnie ścieków sposobem na poprawę stanu środowiska

Dbać o środowisko naturalne można na wiele sposobów. Jednym z nich jest montaż ekologicznych instalacji, takich jak zbiorniki na deszczówkę, oczyszczalnie czy też centra deszczowe. To rozwiązania, które sprawdzają się nie tylko w domach jednorodzinnych, ale i firmach, restauracjach oraz hotelach. Co i kiedy wybrać?

Zbiorniki na deszczówkę – dla firm, klientów indywidualnych i beneficjentów programu Moja Woda

Zbieranie i powtórne wykorzystywanie wody deszczowej cieszy się coraz większą popularnością. Odpowiednio przefiltrowana deszczówka może posłużyć nie tylko do podlewania roślin w ogrodzie, ale i mycia czy też sprzątania. Pozwala to ograniczyć zużycie wody użytkowej, co jest korzystne nie tylko dla środowiska naturalnego, ale i domowych lub firmowych finansów.

Dostępne w Tolen zbiorniki na deszczówkę wyróżniają się dużym zróżnicowaniem. Niezależnie więc, czy szukasz produktu do domu jednorodzinnego, ogródka działkowego czy też firmy z pewnością znajdziesz model dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Podstawowym kryterium doboru zbiornika na deszczówkę jest wielkość dachu, z którego będzie spływać woda. Przy wyborze produktu warto również wziąć pod uwagę jego rodzaj. W zależności od miejsca usytuowania wyróżnić można:

  • podziemny zbiornik na deszczówkę – montuje się go pod ziemią. Na pierwszy rzut oka jest niewidoczny, co pozytywnie wpływa na estetykę posesji,
  • naziemny zbiornik na deszczówkę – montuje się go zazwyczaj przy budynku, tuż pod rurą spustową rynny dachowej. Pozostaje widoczny, dlatego część użytkowników decyduje się na model dekoracyjny. Swoją formą może on przypominać kamień lub dzban, dzięki czemu dobrze wpisuje się w estetykę posesji.

Przy wyborze zbiornika na deszczówkę wiele osób kieruje się ceną. Żeby zmniejszyć koszty inwestycji, można ubiegać się o dofinansowanie z programu „Moja Woda”. Skaryszew, podobnie jak Radom, Warka i inne miasta w Polsce, są objęte unijnym wsparciem. Jest to ogólnokrajowy, z którego – pod pewnymi warunkami – może skorzystać każdy (osoba fizyczna), kto jest właścicielem lub współwłaścicielem działki, na której mieści się dom jednorodzinny lub planowana jest jego budowa.

Co zamiast szamba? Ekologiczne oczyszczalnie ścieków Skaryszew

Jedną z pierwszych decyzji, którą należy podjąć na etapie planowania obiektu, jest wybór sposobu odprowadzania i oczyszczania ścieków. W miejscach bez dostępu do sieci wodno-kanalizacyjnej zdecydować można się na szambo. Bardziej ekologicznym rozwiązaniem jest oczyszczalnia przydomowa, a w przypadku firm, hoteli i restauracji – oczyszczalnia przemysłowa.

Jeden i drugi system doskonale radzi sobie ze wszelkimi nieczystościami, dzięki czemu uzyskana woda może bez przeszkód albo trafić do wód gruntowych, albo zostać ponownie wykorzystana. Pozytywnie wpływa to na środowisko, a w przypadku drugiej opcji także na domowy (firmowy budżet). Pozwala bowiem zmniejszyć zużycie wody użytkowej. W porównaniu z wariantami przydomowymi oczyszczalnie dla firm mają większe rozmiary. Co więcej, są w stanie przyjąć jednorazowo większy rzut ścieków.

Przy wyborze systemu warto zwrócić uwagę nie tylko na jego przeznaczenie, ale i konstrukcję oraz sposób filtracji ścieków. W naszej ofercie dostępna jest:

  • oczyszczalnia biologiczna – to jeden z najchętniej wybieranych systemów. Ścieki są poddawane m.in. działaniu bakterii beztlenowych i napowietrzaniu, co pozwala rozłożyć szkodliwe substancja. Uzyskana w ten sposób woda nadaje się do ponownego wykorzystania, np. do podlewania trawników,
  • oczyszczalnia ekologiczna – proces rozkładu szkodliwych substancji odbywa się w minimum dwóch komorach. Oczyszczanie tlenowe ma miejsce w osadniku gnilnym, a beztlenowe – w drenażu rozsączającym. Uzyskana w ten sposób woda może zostać odprowadzona do wód gruntowych. Nie da się jej jednak ponownie wykorzystać.

Woda do celów gospodarczych? Niezbędna centrala deszczowa

Deszczówka z powodzeniem może posłużyć również do celów gospodarczych, takich jak pranie lub spłukiwanie toalet. Musi jednak mieć odpowiednią jakość. Żeby ją osiągnąć, warto zainwestować w specjalistyczny system, jakim jest centrala deszczowa. Pozwala ona zmniejszyć wykorzystanie wody użytkowej, co pozytywnie wpływa na finanse.

Co ważne, jeśli ilość deszczówki jest zbyt mała, by pokryć zapotrzebowanie użytkowników systemu, zbiornik jest napełniany wodą z sieci wodociągowej. Dzięki temu systemy i urządzenia sanitarne działają nawet w okresach, gdzie opadów jest mniej.

Jak przechowywać benzynę lub ON? Zbiorniki na paliwo

W Tolen oferujemy również specjalistyczne zbiorniki, dzięki którym przechowywanie oleju napędowego czy też benzyny odbywa się w zgodzie ze środowiskiem naturalnym i prawem. Każdy dostępny zbiornik na paliwo to trwały i odporny na uszkodzenia produkt. W zależności od Twoich potrzeb możesz wybierać spośród modeli jedno- i dwupłaszczowych, stacjonarnych i mobilnych.

Naszą ofertę kierujemy nie tylko do mieszkańców miejscowości takich jak Skaryszew, Warka czy Radom. Działamy bowiem na terenie całej Polski.