Ocieplenie klimatu, mocno dające się nam we znaki susze, malejące w drastycznym tempie zasoby wody – to wszystko sprawia, że z roku na rok coraz większą wagę przywiązujemy do jej oszczędzania. I bardzo dobrze! Aby móc ją skutecznie magazynować, budowane są specjalne zbiorniki retencyjne, czyli sztuczne zbiorniki wodne. Zadaniem tych konstrukcji jest zarówno przechowywanie wody – wtedy, kiedy występuje jej nadmiar – jak też umożliwienie korzystania z nagromadzonych zasobów, gdy wody zaczyna brakować. Zbiornik retencyjny może znajdować się zarówno na dużej rzece, kanale, niewielkim potoku czy rowie, jak również w niewielkim ogródku. Ty też możesz mieć go na swojej posesji – wystarczy, że zamontujesz przed swoim domem system do magazynowania deszczówki. Takie rozwiązanie przyniesie Ci wiele korzyści, a jest warte rozważenia także dlatego, że możesz starać się o dofinansowanie 2022 na zbiornik retencyjny. Jak je uzyskać? Jak działa taka instalacja? Przeczytaj poniżej.
Zbiornik retencyjny – co to takiego?
Co to jest zbiornik retencyjny? Aby odpowiedzieć na to pytanie, najpierw wyjaśnijmy samo pojęcie retencji. Odnosi się ono do gromadzenia i przetrzymywania zasobów wody. Mogą one być magazynowane w dużych zbiornikach, powstałych na przykład na rzekach, albo poprzez zastosowanie tak zwanej małej retencji, czyli budowanie oczek wodnych, niewielkich stawów czy przydomowych systemów ogrodowych. Zbiornikiem retencyjnym jest więc zarówno skomplikowana konstrukcja tamująca spływ wody na rzece, często pełniąca jednocześnie rolę elektrowni, jak również niewielki podziemny lub naziemny pojemnik na deszczówkę zamontowany w przydomowym ogródku. Wszystkie te systemy, w zależności od rodzaju, są nieodzowne dla poprawy bilansu wodnego – w danym rejonie, mieście lub gospodarstwie domowym.
Funkcje zbiornika retencyjnego
Podstawową funkcją zbiornika retencyjnego jest – jak już wyżej zaznaczyliśmy – magazynowanie wody. Dzięki takiemu rozwiązaniu dany obszar chroniony jest przed powodzią, ale też suszą. Jak to działa? Kiedy woda w rzece znacznie opada, jest ona zasilana zasobami zgromadzonymi w zbiorniku. Zmagazynowana woda może być wykorzystywana do różnych celów. Najczęściej nawadnia się nią pola, łąki czy ogrody, ale często zasila też elektrownie wodne, a w formie zalewu przyczynia się do rozwoju turystyki, rekreacji oraz sportu. Ponadto niektóre zbiorniki retencyjne służą także do ochrony przeciwpożarowej.
Jak działa zbiornik retencyjny na deszczówkę?
Jednym z rodzajów instalacji magazynujących wodę jest zbiornik retencyjny na deszczówkę. Można powiedzieć, że to pojemnik, do którego wpływa ciecz pochodząca z opadów atmosferycznych. Bez takiego zbiornika rynna co prawda zbiera wodę, ale później zasoby te marnują się. Dzięki specjalnemu systemowi przymocowanemu do rynny, deszczówka jest nie tylko magazynowana, ale może być też ponownie wykorzystana, na przykład do podlewania kwiatów, zraszania trawnika czy mycia podjazdu. Zbiornik retencyjny na deszczówkę montuje się nad lub pod ziemią. Zaletą pierwszego rozwiązania jest bardzo prosta instalacja, a atutami drugiego duża pojemność, odporność na uszkodzenia oraz możliwość montażu niemal w każdym miejscu ogrodu. Zarówno naziemne, jak i podziemne zbiorniki retencyjne na deszczówkę znajdziesz w naszym sklepie internetowym Tolen.pl.
Zbiornik retencyjny – dofinansowanie 2022
Zastanawiasz się nad instalacją systemu ogrodowego do gromadzenia wody? Pamiętaj, że możesz skorzystać z dofinansowania takiej inwestycji w ramach ogólnopolskiego programu “Moja Woda”. Aby uzyskać dopłatę w wysokości 80% jej rzeczywistych kosztów, musisz być uprawniony do dysponowania daną nieruchomością. Co ważne, rozpoczęcie instalacji zbiornika retencyjnego może nastąpić dopiero po zawarciu umowy o udzielenie takiego dofinansowania. O czym jeszcze powinieneś wiedzieć? Maksymalna kwota dotacji udzielona w ramach jednego wniosku wynosi 5 000 zł dla osób fizycznych lub prowadzących działalność gospodarczą oraz 10 000 zł dla innych podmiotów, które nie zaliczają się do sektora finansów publicznych. Taka pomoc bez wątpienia jest dodatkowym motywatorem do zainstalowania swojego prywatnego zbiornika retencyjnego.