DRENAŻE ROZSĄCAJĄCE

Filtruj według

Filtruj według

Cena

Cena

  • 56,00 zł - 1 999,00 zł

Dostępność

Dostępność

Drenażowa oczyszczalnia ścieków to bardzo popularny, powszechnie stosowany i niedrogi sposób na usuwanie nieczystości płynnych. Jej podstawowym elementem jest właśnie drenaż rozsączający. To rozwiązanie bezpieczne pod względem sanitarnym, ale także ekonomiczne, gdyż nie wymaga zasilania z energii elektrycznej. Szambo drenażowe nie jest także trudne ani kosztowne w wykonaniu, choć do jego zamontowania konieczne jest spełnienie kilku warunków. Jakich? I na co zwrócić uwagę, montując drenaże rozsączające na swojej działce? Podpowiadamy!

Aktywne filtry

Drenaż rozsączający — jak to działa?

Najczęściej rozsączający drenaż szamba znajduje się pod powierzchnią gruntu. Jeśli jednak jest to niemożliwe, na przykład ze względu na wysoki poziom wód gruntowych, może także przybrać formę nasypu, nazywanego kopcem filtracyjnym. Jak sama nazwa wskazuje, drenaże rozsączające to cały układ drenów, którymi mogą być na przykład rury drenażowe. Układa się je na dobrze przepuszczalnym podłożu, zazwyczaj na warstwie odpowiednio dużego żwirku. Ścieki, które spływają z domowej kanalizacji, a następnie poddawane są wstępnemu oczyszczaniu w osadniku gnilnym, trafiają właśnie na drenaż rozsączający. Perforowane ścianki rur drenażowych pozwalają rozkładać ścieki na mniejsze elementy, które stopniowo przesączają się do gruntu w niewielkich ilościach. Tam rozkładane są przez bakterie, co jest biologicznie naturalnym, ekologicznym, a zarazem ekonomicznym rozwiązaniem w przypadku przydomowej oczyszczalni ścieków.

Gdzie można zamontować szambo drenażowe?

Szambo drenażowe, choć jest prostym i niedrogim rozwiązaniem, wymaga spełnienia kilku kryteriów, od których zależne jest jego prawidłowe funkcjonowanie. Jednym z najważniejszych warunków jest dość duża powierzchnia terenu, na którym zainstalowany zostanie drenaż rozsączający. Ułożenie drenów w odpowiedni sposób i z zachowaniem zalecanych odległości może zająć obszar około 60-90 m². Nie bez znaczenia jest także rodzaj samego gruntu. Musi on zapewniać odpowiednie tempo przesiąkania ścieków, gdyż cały proces nie powinien odbywać się ani zbyt szybko, ani zbyt wolno. Również poziom wód gruntowych musi kończyć się przynajmniej 1,5 metra pod drenażem.

Oprócz tych wymagań ważne są także odległości od innych punktów i miejsc na posesji. Jeśli zastanawiasz się, gdzie umiejscowić drenaż rozsączający, przepisy podają wyraźne wytyczne pod tym względem:

  • 30 metrów od studni, także znajdującej się na sąsiadującej działce;
  • 3 metry od budynku;
  • 2 metry od granicy działki;
  • 3 metry od drzew i dużych krzewów.

Miejsce na montaż szamba drenażowego należy wybrać zatem bardzo starannie — w miejscu zachowującym te minimalne odległości, a zarazem odpowiednio dużym i na glebie dobrze przepuszczającej wodę. Jeśli Twoja posesja już spełnia wszystkie te wymogi, można przejść do realizacji projektu. Jak zamontować drenaż rozsączający?

Drenaż szamba — zasady montażu

Jeszcze przed podjęciem próby montażu rur drenażowych, należy obliczyć, jak duża ilość ciągów drenarskich będzie potrzebna w danym przypadku. Zależy to przede wszystkim od ilości domowników czy stałych użytkowników oczyszczalni, ale także warunków gruntowych. Zwykle przyjmuje się, że 12 metrów bieżących drenażu wystarczy na potrzeby jednego użytkownika. 3 ciągi drenażowe będą więc zazwyczaj wystarczające dla cztero- lub nawet pięcioosobowej rodziny. Pojedynczy ciąg osiąga zwykle długość około 15 do maksymalnie 20 metrów.

Drenaż rozsączający należy układać na głębokości minimum 35 cm, a maksymalnie 80 cm pod powierzchnią terenu. Nitki drenarskie powinny zostać ułożone w odstępach minimum 1,5 metra od siebie. Konieczne jest zachowanie 0,5% do 1,5% spadku zgodnego z kierunkiem przepływu ścieków. Co istotne, każdy z drenów musi być także zakończony studzienką napowietrzającą, która zapewnia niezbędny dopływ tlenu i umożliwia kontrolę poziomu ścieków.

Tunele i drenaże rozsączające

Drenaż rozsączający nie musi mieć formy rurek drenażowych. Często stosowanym rozwiązaniem są także tunele do szamba drenażowego, które świetnie nadają się do rozsączania ścieku oczyszczonego albo wody opadowej. Charakteryzuje je bardzo łatwy montaż i mała powierzchnia wykopu, dlatego może to być lepsza propozycja dla mniejszych działek czy posesji. Ażurowe ścianki boczne takiego tunelu oznaczają zwiększoną powierzchnię oddawania ścieku, co zwiększa także wydajność całej oczyszczalni. Należy jednak pamiętać, że także w przypadku wyboru tunelu jako drenażu rozsączającego konieczne jest odpowiednie dobranie ilości tuneli zarówno do charakteru gruntu, jak i ilości użytkowników.

Jak dbać o drenaż szamba?

Szambo drenażowe jest rozwiązaniem nie tylko bardzo ekonomicznym, ale także niezwykle komfortowym pod kątem jego obsługi. Tak naprawdę oczyszczalnia tego typu działa w sposób bezobsługowy. Jeśli drenaże rozsączające zamontowane zostały zgodnie z wszystkimi opisanymi powyżej zasadami i z zachowaniem odpowiednich odległości czy spadów, szambo drenażowe skutecznie radzi sobie ze ściekami z gospodarstwa domowego bez konieczności ingerencji zewnętrznej. Jedyną czynnością konserwacyjną, jaką należy wykonać w związku z drenażem rozsączającym, jest odkopanie go i wyczyszczenie mniej więcej raz na 10 lat. Ponadto, raz w roku należy wybrać nagromadzony osad ze zbiornika. Warto także co kilka miesięcy kontrolować studzienkę rozdzielczą i w razie konieczności usuwać z niej osad. Aby dodatkowo zadbać o drożność szamba drenażowego, można użyć dedykowanych środków specjalistycznych, które ułatwią rozkład gęstego kożucha w osadniku lub rurach drenażowych.

Szambo drenażowe — czy warto?

Podsumowując, drenaże rozsączające są bardzo dobrym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie kanalizacja miejska nie jest jeszcze możliwa. Szambo drenażowe nie sprawdzi się jednak na każdej posesji. Konieczne jest spełnienie warunków dotyczących odpowiedniej ilości miejsca, odległości od wskazanych w przepisach obiektów, a także charakterystyki gruntu i jego przepuszczalności. Mimo wszystko wiele osób decyduje się na tego typu rozwiązanie, ponieważ jest ono niezwykle ekonomiczne, ekologiczne i niemalże bezobsługowe.