powrót

Poradnik

Jak wybrać zbiornik na olej napędowy?

Posiadanie własnego zbiornika na paliwo jest dużym udogodnieniem, zwłaszcza jeśli ma się własne gospodarstwo albo firmę i regularnie zużywa dużą ilość oleju. Przed zakupem warto jednak zadbać o kilka rzeczy. Wybierając zbiornik na on, należy się upewnić, czy posiada on niezbędne pozwolenia i atesty. Olej napędowy jest substancją szkodliwą dla człowieka i środowiska, dlatego warto wybrać taki model zbiornika na on, który zapewni odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Trzeba również wziąć pod uwagę aktualnie obowiązujące przepisy. Podpowiadamy, jak wybrać zbiornik na paliwo.

Materiały i budowa zbiornika na on

Jeżeli planuje się zakup zbiornika na olej napędowy do użytku własnego, komercyjnego lub użytku w gospodarstwie rolnym, warto wybrać zbiornik dwupłaszczowy na olej napędowy 2500 l. Taki zbiornik nie wymaga rejestracji ani okresowych badań technicznych, a jego budowa gwarantuje szczelność i bezpieczeństwo przechowywania paliwa. Warto zwrócić uwagę, aby materiał, z jakiego został wykonany zbiornik, był dobrej jakości – odporny na działanie czynników atmosferycznych i substancji chemicznych. Obecnie za najlepsze uważa się te wytwarzane z wysokiej jakości polietylenu. W celu ochrony urządzenia przed przedostawaniem się do niego zanieczyszczeń stosuje się filtry. Takie filtry mogą mieć metalową lub szklaną obudowę. Zaletą szklanych filtrów jest to, że można obserwować tempo przepływu paliwa oraz ilość znajdujących się w nim zanieczyszczeń.

Pojemność zbiornika na paliwo – aktualne przepisy

Na rynku dostępne są różne pojemności zbiorników na paliwo: od 200 do nawet 5000 l. Niewielkie zbiorniki, takie jak zbiornik na paliwo 1000 l czy nawet 2000 l nie wymaga rejestracji, pozwoleń ani badań okresowych. Możesz je po prostu zakupić i korzystać z nich, nie dopełniając żadnych formalności. Dopiero zbiorniki na paliwo 2500 l i większe wymagają rejestracji, której dokonuje się w jednostce Urzędu Dozoru Technicznego. Dodatkowo co dwa lata zbiornik musi przejść obowiązkowe, płatne badania okresowe. Z tego powodu klienci najczęściej decydują się na zbiornik na paliwo 2500 l.

Zbiornik na paliwo – komu się przyda?

· przede wszystkim przedsiębiorcom, którzy dysponują flotą – w celu szybkiego uzupełniania zbiorników, a tym samym uniknięcia zbędnych przestojów

· rolnikom oraz wszelkim firmom operującym ciężką maszynerią – umożliwia to zaopatrywanie maszyn w obrębie bazy, bez konieczności częstego poruszania się takiego sprzętu po drogach publicznych

· budowlańcom – zbiorniki mobilne umożliwiają tankowanie maszyn z dala od bazy przedsiębiorstwa, czyli bezpośrednio na placu budowy. Nie wymagają też dostępu do prądu, do ich obsługi wystarcza instalacja elektryczna pojazdu.

Zbiorniki na paliwo – co oferują poszczególne firmy?

  • Kingspan – Firma oferuje zbiorniki ropę i nawozy płynne. Zbiorniki charakteryzują się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz zmienne warunki atmosferyczne. Producent daje 10 lat gwarancji na szczelność zbiorników, a na wyposażenie 2 lata.
  • Deso – Wytwarzane z wysokiej jakości polietylenu, są odporne na zmienne warunki atmosferyczne i promieniowanie UV. Gwarancja szczelności 10 lat i na wyposażenie 2 lata.
  • Swimer – Producent oferuje gwarancję szczelności zbiornika przez okres 10 lat i daje 2 lata gwarancji na akcesoria. Można wybierać spośród pięciu wersji wyposażenia zbiornika.
  • JFC Polska – Produkty wykonane z wytrzymałego polietylenu. Gwarancja szczelności zbiornika – 10 lat, a na wyposażenie 2 lata. Wyposażenie: pompa, licznik elektroniczny dwufunkcyjny, wąż dystrybucyjny 6 m zakuty obustronnie, automatyczny pistolet, filtr paliwa i separator oraz czujnik przecieku ze wskaźnikiem poziomu.
  • Fortis Technology – Producent oferuje zbiorniki na paliwa i wodę dla przemysłu, rolnictwa i do transportu. Gwarancja szczelności zbiornika 10 lat i 2 lata na wyposażenie. W podstawowym wyposażeniu znajduje się m.in.: pompa, licznik elektroniczny, pistolet automatyczny, wąż wydawczy o długości 6 m, filtr z separatorem wody i czujnik maks. poziomu.
  • Sibuso – Zbiorniki są objęte gwarancją 10 lat na szczelność i 2 lata na wyposażenie. Zbiorniki występują w jednej wersji wyposażenia. Zawierają m.in.: pompę łopatkową, przepływomierz rotorowy cyfrowy FMT, elektroniczny system przeciwprzepełnieniowy, przewód tłoczony 6 m, filtr paliwa, pistolet automatyczny czy zegarowy wskaźnik poziomu ON.

Zbiornik na paliwo – co jeszcze powinieneś wiedzieć?

Przed zakupem należy się zastanowić, ile paliwa będzie zużywane i jaka będzie najlepsza pojemność zbiornika. Warto też wziąć pod uwagę umiejscowienie zbiornika, gdyż są one dostępne w różnych wymiarach. Należy też zastanowić się, czy wystarczy zbiornik ze standardowym wyposażeniem, czy lepiej będzie dopłacić i wyposażyć go w dodatkowe elementy. Wśród opcjonalnego wyposażenia można znaleźć m.in.: zwijadła automatyczne z wężem o długości od 6 do 20 m, interaktywny czujnik poziomu paliwa, pompę o wydajności do 100 l/min czy oświetlenie LED szafy dystrybucyjnej.