Gdzie postawić zbiornik na olej napędowy? W domu czy na zewnątrz?

Te pytania nasuwają się wkrótce po podjęciu decyzji o zakupie zbiornika. Wiele osób ma obawy związane z instalacją takiego zbiornika w pomieszczeniu. Czy zbiorniki oleju powinny stanowić wyposażenie kotłowni? Czy to bezpieczne? Co, jeśli nastąpi wyciek paliwa? A może warto zbiornik zbiorniki na olej napędowy jakoś odgrodzić? Warto wiedzieć, że zbiorniki wykonane z wysokiej jakości materiałów są szczelne, odporne na działanie czynników atmosferycznych i uszkodzenia mechaniczne. Są bezpieczne, można je z powodzeniem stosować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając miejsce na zbiornik na ropę.

Zbiorniki na olej w domu – gdzie go umieścić?

Najlepszym wyjściem jest zainstalowanie go w samej kotłowni lub w sąsiednim pomieszczeniu. Ważne jest to, że z uwagi na bezpieczeństwo olej opałowy można przechowywać wyłącznie na parterze budynku lub w piwnicy. Jeśli zbiornik opałowy ma 1000 l i stanowi wyposażenie kotłowni, nie wymaga podatkowych pozwoleń ani rejestracji. W kwestii jego montażu wystarczy się stosować do ogólnych przepisów ochrony pożarowej. Zgodnie z obowiązującym prawem zarejestrować trzeba bowiem dopiero zbiorniki o pojemności 2500 l i większe. Najczęściej w budynku instaluje się zbiorniki niewielkich rozmiarów, ale zdarza się, że łączy się ze sobą dwa, trzy lub nawet więcej. Warto wiedzieć, że zgodnie z przepisami baterię mogą tworzyć wyłącznie zbiorniki tego samego rodzaju i o tej samej wielkości. Największą korzyścią z tego, że zbiorniki on instaluje się w domu, jest fakt, że paliwo nie jest wówczas narażone na ujemne temperatury. To z kolei gwarantuje, że zawsze pozostaje w stanie ciekłym, co zapewnia bezproblemową pracę kotła.

Zbiorniki na on na zewnątrz – zalety i wady

Na zewnątrz budynku zbiornik można umieścić zarówno na ziemi, jak i pod nią. Oczywiście nie stanowi on wówczas elementu wyposażenia kotłowni, ale jest całkowicie odrębną instalacją. Przykładowo zbiornik na olej opałowy 1000 l nie wymaga dopełnienia żadnych formalności, podobnie jak dwukrotnie większy, ale zbiornik o pojemności 2500 l już tak. Trzeba go zarejestrować i co dwa lata poddawać okresowym badaniom technicznym. Zaletą umieszczenia zbiornika na zewnątrz jest niewątpliwie to, że nie „zabiera” on miejsca w domu, nie szpeci kotłowni i nie trzeba zabezpieczać pomieszczenia na wypadek wycieku oleju. Wadą takiego rozwiązania jest to, że przy niskiej temperaturze (ok. -10 stopni Celsjusza) z oleju może wydzielać się parafina. To z kolei może zaburzyć pracę kotła.

Zbiorniki na olej – co jeszcze warto wiedzieć?

Zbiorniki na olej – zarówno stacjonarne, jak i mobilne – są wykonane z wysokiej jakości materiałów – odpornych na działanie czynników atmosferycznych, promieniowanie UV i uszkodzenia mechaniczne. Aby jednak maksymalnie zwiększyć bezpieczeństwo użytkowania tych pierwszych, przepisy prawne nakładają na użytkownika dodatkowe obowiązki. Zbiorniki jednopłaszczyznowe wymagają dodatkowych zabezpieczeń. Należy je umieścić w szczelnej wannie, która – w przypadku awarii – zapobiegnie rozlaniu się oleju. W przypadku zbiorników dwupłaszczyznowych nie ma takiego obowiązku.

Gdzie postawić zbiornik na olej napędowy? W domu czy na zewnątrz?

Filtruj według

Kontakt z nami

Tel: 535 466 666
Napisz do nas: biuro@tolen.pl