powrót

Poradnik

Kontenerowe oczyszczalnie ścieków

Kontenerowe oczyszczalnie ścieków to kompaktowe, przenośne systemy oczyszczania ścieków, które zostały zaprojektowane tak, aby można je było łatwo transportować i instalować w różnych lokalizacjach. Są zwykle używane w sytuacjach, w których tradycyjne systemy oczyszczania ścieków nie są dostępne lub nie ma sensu ich wykonywać, gdyż będą potrzebne tylko przez jakiś czas. Systemy te są zwykle umieszczane w kontenerach transportowych lub innych podobnych konstrukcjach i wyposażone w szereg urządzeń i technologii do oczyszczania ścieków. Wyjaśniamy, jak jest zbudowana, jak działa i jakie są zalety kontenerowej oczyszczalni ścieków.

Kontenerowa oczyszczalnia ścieków – jak jest zbudowana i działa?

Zalicza się ją – z uwagi na konstrukcję – do oczyszczalni mechaniczno-biologicznych. Zbiornik wykonany jest z wysokiej jakości polipropylenu i ma kształt prostopadłościanu. Na instalację składają się:

  • Osadnik wstępny i odstojnik

Ścieki z kanalizacji spływają do osadnika wstępnego. Tam wyrównuje się ich skład i zatrzymują się tłuszcze. Następuje również wstępna segmentacja i obniża się temperatura ścieków. Powstały osad wypompowywany jest pompą zatapialną do kolejnej komory osadnika wstępnego, która pełni funkcję odstojnika. Magazynuje się tam osad, który jest wywożony za pomocą wozu asenizacyjnego.

  • Komora osadu czynnego

Ścieki dostają się tu przez kosz umieszczony na odpływie osadnika wstępnego. W koszu zostają zanieczyszczenia pływające. Ta komora jest napowietrzana przez dmuchawę bocznokanałową umieszczoną nad zbiornikiem lub w budynku znajdującym się obok. W warunkach tlenowych mikroorganizmy usuwają ze ścieków zanieczyszczenia organiczne i azotanowe.

  • Osadnik wtórny

W nim dochodzi do oddzielenia osadu od oczyszczonych ścieków. Oczyszczone ścieki są zbierane przez koryto odpływowe z lustra wody i odprowadzane do opływu. Osad jest odpompowywany i trafia z powrotem do komory osadu czynnego.

Kontenerowe oczyszczalnie ścieków – gdzie znajdą zastosowanie?

Kontenerowe oczyszczalnie ścieków mogą być używane w różnych miejscach, w tym na placach budowy, w bazach wojskowych, obiektach naftowych i gazowych oraz w sytuacjach awaryjnych. Są szczególnie przydatne w obszarach, gdzie istnieje potrzeba tymczasowego lub mobilnego rozwiązania oczyszczania ścieków lub tam, gdzie tradycyjne systemy oczyszczania ścieków nie są dostępne. Ponadto sprawdzają się w domach połoccy społecznej, pensjonatach, szkołach, niewielkich osiedlach czy domach wielorodzinnych. Odpowiednia konfiguracja takiej oczyszczalni i pewne modyfikacje wprowadzone przez projektanta mogą także przystosować taką oczyszczalnię do oczyszczania ścieków rolniczych lub pochodzących z produkcji pożywienia.

Kontenerowe oczyszczalnie ścieków – jakie mają zalety?

  • Kompaktowy rozmiar: Kontenerowe oczyszczalnie ścieków są zaprojektowane tak, aby były przenośne i zwykle umieszczane w kontenerach transportowych lub podobnych konstrukcjach. Dzięki temu można je łatwo przenosić i instalować w różnych miejscach.
  • zybki montaż: Kontenerowe oczyszczalnie ścieków można szybko i łatwo zainstalować w różnych lokalizacjach, co czyni je odpowiednim rozwiązaniem w sytuacjach tymczasowych lub awaryjnych.
  • Elastyczność: Kontenerowe oczyszczalnie ścieków można dostosować do specyficznych potrzeb, mogą być zaprojektowane do oczyszczania różnych typów i objętości ścieków, znajdą zastosowanie zarówno w budynku mieszkalnym, rolnictwie i przemyśle.
  • Niskie wymagania konserwacyjne: Kontenerowe oczyszczalnie ścieków są projektowane tak, aby wymagały niewielkiej konserwacji, minimalnych przestojów i łatwego dostępu do sprzętu do konserwacji i naprawy.
  • Opłacalność: Kontenerowe oczyszczalnie ścieków mogą być ekonomicznym rozwiązaniem w porównaniu z tradycyjnymi systemami oczyszczania ścieków, szczególnie w przypadkach, gdy potrzebne jest rozwiązanie tymczasowe lub mobilne.
  • Korzyści dla środowiska: Kontenerowe oczyszczalnie ścieków są przyjazne dla środowiska naturalnego, zapewniają zrównoważone i niezwykle wydajne oczyszczanie ścieków.

Kontenerowe oczyszczalnie ścieków – konkurencyjna oferta

Korzyści wynikające z zastosowania kontenerowej oczyszczalni ścieków sprawiają, że systematycznie rośnie jej popularność. Jej największą zaletą jest właśnie mobilność i to, że można ją transportować z miejsca na miejsce zwykłym transportem kołowym. Dodatkowo bez problemu można ją zainstalować na nasypie, czyli sprawdzi się w trudnych warunkach wodno-glebowych, gdzie np. występuje zbyt wysoki poziom wód gruntowych, aby można było zastosować klasyczną instalację ekologicznej lub biologicznej oczyszczalni ścieków. Niewątpliwym atutem jest też cena – bardzo konkurencyjna w porównaniu do pozostałych systemów oczyszczania ścieków – i długi okres gwarancji. To rozwiązanie nowoczesne, funkcjonalne, bezpieczne i ekologiczne, a przy tym – w ogólnym rozrachunku – bardzo ekonomiczne.

Kontenerowe oczyszczalnie ścieków

Przydomowa oczyszczalnia ekologiczna czy biologiczna? Którą wybrać?

Twoja działka nie jest podłączona do zbiorowej sieci kanalizacyjnej, a Ty szukasz rozwiązania tego problemu? Już nie musisz! Zdecyduj się na przydomową oczyszczalnię ścieków. Jest tania...

Może cię zainteresować

Przydomowa oczyszczalnia ekologiczna czy biologiczna? Którą wybrać?

Twoja działka nie jest podłączona do zbiorowej sieci kanalizacyjnej, a Ty szukasz rozwiązania tego problemu? Już nie musisz! Zdecyduj się na przydomową oczyszczalnię ścieków. Jest tania...

Ekologiczna oczyszczalnia ścieków – zasada działania i koszt

Ekologiczna oczyszczalnia ścieków spełnia minimum trzy życzenia: jest niemal bezobsługowa, generuje niskie koszty użytkowania i potrafi bezawaryjnie działać przez długie lata. Nic więc dziwnego...

Jak działa przydomowa biologiczna oczyszczalnia ścieków?

Biologiczną oczyszczalnię ścieków docenisz za to, że jej utrzymanie kosztuje mało, zajmuje niewiele miejsca, a na dodatek jest przyjazna dla środowiska. Na tym jednak nie kończą...