Kontenerowe oczyszczalnie ścieków to kompaktowe, przenośne systemy oczyszczania ścieków, które zostały zaprojektowane tak, aby można je było łatwo transportować i instalować w różnych lokalizacjach. Są zwykle używane w sytuacjach, w których tradycyjne systemy oczyszczania ścieków nie są dostępne lub nie ma sensu ich wykonywać, gdyż będą potrzebne tylko przez jakiś czas. Systemy te są zwykle umieszczane w kontenerach transportowych lub innych podobnych konstrukcjach i wyposażone w szereg urządzeń i technologii do oczyszczania ścieków. Wyjaśniamy, jak jest zbudowana, jak działa i jakie są zalety kontenerowej oczyszczalni ścieków.
Kontenerowa oczyszczalnia ścieków – jak jest zbudowana i działa?
Zalicza się ją – z uwagi na konstrukcję – do oczyszczalni mechaniczno-biologicznych. Zbiornik wykonany jest z wysokiej jakości polipropylenu i ma kształt prostopadłościanu. Na instalację składają się:
- Osadnik wstępny i odstojnik
Ścieki z kanalizacji spływają do osadnika wstępnego. Tam wyrównuje się ich skład i zatrzymują się tłuszcze. Następuje również wstępna segmentacja i obniża się temperatura ścieków. Powstały osad wypompowywany jest pompą zatapialną do kolejnej komory osadnika wstępnego, która pełni funkcję odstojnika. Magazynuje się tam osad, który jest wywożony za pomocą wozu asenizacyjnego.
- Komora osadu czynnego
Ścieki dostają się tu przez kosz umieszczony na odpływie osadnika wstępnego. W koszu zostają zanieczyszczenia pływające. Ta komora jest napowietrzana przez dmuchawę bocznokanałową umieszczoną nad zbiornikiem lub w budynku znajdującym się obok. W warunkach tlenowych mikroorganizmy usuwają ze ścieków zanieczyszczenia organiczne i azotanowe.
- Osadnik wtórny
W nim dochodzi do oddzielenia osadu od oczyszczonych ścieków. Oczyszczone ścieki są zbierane przez koryto odpływowe z lustra wody i odprowadzane do opływu. Osad jest odpompowywany i trafia z powrotem do komory osadu czynnego.
Kontenerowe oczyszczalnie ścieków – gdzie znajdą zastosowanie?
Kontenerowe oczyszczalnie ścieków mogą być używane w różnych miejscach, w tym na placach budowy, w bazach wojskowych, obiektach naftowych i gazowych oraz w sytuacjach awaryjnych. Są szczególnie przydatne w obszarach, gdzie istnieje potrzeba tymczasowego lub mobilnego rozwiązania oczyszczania ścieków lub tam, gdzie tradycyjne systemy oczyszczania ścieków nie są dostępne. Ponadto sprawdzają się w domach połoccy społecznej, pensjonatach, szkołach, niewielkich osiedlach czy domach wielorodzinnych. Odpowiednia konfiguracja takiej oczyszczalni i pewne modyfikacje wprowadzone przez projektanta mogą także przystosować taką oczyszczalnię do oczyszczania ścieków rolniczych lub pochodzących z produkcji pożywienia.
Kontenerowe oczyszczalnie ścieków – jakie mają zalety?
- Kompaktowy rozmiar: Kontenerowe oczyszczalnie ścieków są zaprojektowane tak, aby były przenośne i zwykle umieszczane w kontenerach transportowych lub podobnych konstrukcjach. Dzięki temu można je łatwo przenosić i instalować w różnych miejscach.
- zybki montaż: Kontenerowe oczyszczalnie ścieków można szybko i łatwo zainstalować w różnych lokalizacjach, co czyni je odpowiednim rozwiązaniem w sytuacjach tymczasowych lub awaryjnych.
- Elastyczność: Kontenerowe oczyszczalnie ścieków można dostosować do specyficznych potrzeb, mogą być zaprojektowane do oczyszczania różnych typów i objętości ścieków, znajdą zastosowanie zarówno w budynku mieszkalnym, rolnictwie i przemyśle.
- Niskie wymagania konserwacyjne: Kontenerowe oczyszczalnie ścieków są projektowane tak, aby wymagały niewielkiej konserwacji, minimalnych przestojów i łatwego dostępu do sprzętu do konserwacji i naprawy.
- Opłacalność: Kontenerowe oczyszczalnie ścieków mogą być ekonomicznym rozwiązaniem w porównaniu z tradycyjnymi systemami oczyszczania ścieków, szczególnie w przypadkach, gdy potrzebne jest rozwiązanie tymczasowe lub mobilne.
- Korzyści dla środowiska: Kontenerowe oczyszczalnie ścieków są przyjazne dla środowiska naturalnego, zapewniają zrównoważone i niezwykle wydajne oczyszczanie ścieków.
Kontenerowe oczyszczalnie ścieków – konkurencyjna oferta
Korzyści wynikające z zastosowania kontenerowej oczyszczalni ścieków sprawiają, że systematycznie rośnie jej popularność. Jej największą zaletą jest właśnie mobilność i to, że można ją transportować z miejsca na miejsce zwykłym transportem kołowym. Dodatkowo bez problemu można ją zainstalować na nasypie, czyli sprawdzi się w trudnych warunkach wodno-glebowych, gdzie np. występuje zbyt wysoki poziom wód gruntowych, aby można było zastosować klasyczną instalację ekologicznej lub biologicznej oczyszczalni ścieków. Niewątpliwym atutem jest też cena – bardzo konkurencyjna w porównaniu do pozostałych systemów oczyszczania ścieków – i długi okres gwarancji. To rozwiązanie nowoczesne, funkcjonalne, bezpieczne i ekologiczne, a przy tym – w ogólnym rozrachunku – bardzo ekonomiczne.