Woda jest zużywana codziennie w dużych ilościach do mycia, sprzątania, przygotowywania żywności lub podlewania ogrodu. Posiadając gospodarstwo domowe, warto zainteresować się zbieraniem wody opadowej. Zgromadzona deszczówka może zastąpić wodę wodociągową przy wielu pracach domowych i ogrodniczych. Pozwala zaoszczędzić na opłatach za wodę i chronić środowisko. Woda pitna jest bardzo cennym zasobem i warto zadbać, aby nie doprowadzić do jej deficytu. Sprawdź, jakie zalety ma łapanie deszczówki i w jaki sposób można wykorzystać zgromadzoną wodę opadową.
Zbieranie wody deszczowej – w jaki sposób?
Jak najlepiej zgromadzić zapas wody opadowej? Na powierzchni ziemi można ustawić naziemny zbiornik na deszczówkę i podłączyć go do rynny. Dostępne są również zbiorniki podziemne. Te drugie wymagają dokładnego zaplanowania miejsca, ponieważ należy je wkopać w ziemię. Konieczne jest więc upewnienie się, czy pod ziemią nie znajdują się przewody lub rury. Zbiorniki naziemne przydadzą się zwłaszcza, gdy nie ma miejsca na ustawienie zbiornika na powierzchni ziemi. Dostępne są również dekoracyjne zbiorniki, które przypominają z wyglądu drewnianą beczkę. Wyposażone są w kranik do pobierania wody i mogą być świetną ozdobą ogrodu. Wielkość zbiornika należy dobrać do powierzchni, z jakiej zbierana będzie woda, wielkości rocznych opadów w danym regionie i indywidualnego zapotrzebowania na wodę opadową. Zgromadzona w ten sposób deszczówka ma szerokie zastosowanie.
Gromadzenie deszczówki – jak wykorzystać wodę opadową w ogrodzie?
Woda deszczowa ma niskie pH, dzięki czemu idealnie nadaje się do podlewania roślin. Dodatkowo jest bogata w substancje odżywcze, co może mieć korzystny wpływ na rośliny ogrodowe i doniczkowe. Zbieranie deszczówki do podlewania jest bardzo przydatne, ale tak pozyskana wody posłuży również do innych czynności. Można ją użyć do mycia powierzchni zewnętrznych takich jak taras czy podjazd do garażu. Zbieranie wody deszczowej z dachu przyda się do umycia narzędzi ogrodniczych, mebli ogrodowych, roweru lub samochodu. Zapas deszczówki będzie świetnym zabezpieczeniem w trakcie suszy.
Deszczówka zbieranie – jak wykorzystać w domu?
Możliwości wykorzystania deszczówki zależą od wybranego sposobu jej gromadzenia. Woda z otwartych pojemników nadaje się głównie do podlewania ogrodu. Aby ułatwić korzystanie z magazynowanej wody i poprawić jej jakość, montuje się specjalne systemy zawierające pompy do tłoczenia wody i filtry oczyszczające wodę z gałęzi, liści i różnych zanieczyszczeń. Zbieranie deszczówki przyda się w wielu codziennych czynnościach. Jak wykorzystać deszczówkę w domu? Można użyć jej do spłukiwania toalety, prania lub mycia podłóg. Woda opadowa jest miękka, będzie więc miała korzystny wpływ na żywotność urządzeń – nie będzie się tak szybko osadzał w nich kamień. Stosując wodę deszczową do prania, zużywa się mniej detergentów. Dostępne są specjalne centrale deszczowe, czyli systemy, które umożliwiają podłączenie do już istniejącej instalacji wodociągowej w budynku. Gdy wyczerpie się woda opadowa w zbiorniku, centrala dopuści wodę wodociągową.
Zbieranie wody deszczowej – zalety
Wykorzystywanie deszczówki to przede wszystkim duża oszczędność. Koszty poniesione przy montażu systemów do magazynowania szybko się zwrócą, ponieważ pozyskaną wodę deszczową można wykorzystać przy wielu czynnościach. Zbieranie deszczówki to także ochrona środowiska. Używając wody opadowej do sprzątania, podlewania ogrodu, mycia podłóg czy spłukiwania toalet, zmniejsza się zużycie wody pitnej, która jest bardzo cennym zasobem. Deszczówka jest lepsza dla roślin niż woda wodociągowa, ponieważ nie zawiera chloru i ma niskie pH. Jak widać, woda opadowa może być wykorzystywana na wiele sposobów, a jej gromadzenie jest korzystne nie tylko dla budżetu domowego, ale również dla środowiska.